Rewitalizacji zabytkowej kamienicy w Łodzi z niespodziankami

Rewitalizacji zabytkowej kamienicy w Łodzi z niespodziankami

Rozpoczęła się rewitalizacja zabytkowej łódzkiej  kamienicy. Bogato zdobiony budynek objęty pracami remontowymi, zlokalizowany jest, przy ul. Wschodniej 45.  W planach jest utworzenie w nim 48 mieszkań, 12 lokali usługowych oraz kilku pracowni twórczych.  W wyniku przebicia do sąsiedniej posesji ma także powstać przejście na ulicę Piotrkowską.  Jeśli wszystko przebiegnie bez zakłóceń, rewitalizacja zakończy się na przełomie 2022 i 2023 roku.  Koszt wykonania przewidzianych prac remontowych oszacowano na 18 mln złotych.

Obecnie powstają stropy ściany działowe oraz posadzki. Oprócz tego odnawiane są zabytkowe zdobienia elewacji. Jednocześnie tynkowane  i przygotowywane do malowania są ściany wewnątrz budynku.

Jednak to jeszcze nie wszystko, W planach jest również  budowa szybu windowego oraz montaż drzwi i okien.  Gruntowne remontowi mają być poddane także instalacje: gazowa, wodna, elektryczna.  Mieszkańcy kamienicy mają oprócz tego uzyskać dostęp do światłowodów.

Kierownik robót Tomasz Kartasińki podkreśla, że na terenie kamienicy przeprowadzony zostanie gruntowny remont, który obejmie cały budynek.  Po jego zakończeniu do użytku nowych lokatorów zostaną oddane mieszkania wyposażone w oddzielne kuchnie i aneksy kuchenne. Pomieszczenia będą wyposażone w niezbędną armaturę.

Zmianom ulegnie również podwórko

Zaplanowany został również remont podwórka. W jego ramach na zostać wymieniona oraz odnowiona nawierzchnia. Teren zostanie wyposażony w ławki, altany i stojaki na rowery.  Ma się również zazielenić. Dodatkową atrakcją będą budki lęgowe dla ptaków.

Zmieni się też podwórko. Jego nawierzchnia zostanie wymieniona i odnowiona. Pojawią się tam ławki, altany, stojaki na rowery i dużo zieleni. Zostaną posadzone krzewy i drzewa, a wokół nich będzie zasiany trawnik. Dodatkowo na altanie powstanie trejaż z pnącymi roślinami. Ponadto zostaną zamontowane budki lęgowe dla jerzyków i innych gatunków ptaków.

Dzięki wyburzeniu muru  dzielącego  kamienicę przy Wschodniej i Piotrkowskiej 22 powstanie przejście dwiema ulicami.

Na ten temat pisze także strona https://lodzinfo.pl/