22-latek z powiatu piotrkowskiego prowadził auto pod wpływem alkoholu mimo sądowego zakazu – czeka go proces

22-latek z powiatu piotrkowskiego prowadził auto pod wpływem alkoholu mimo sądowego zakazu – czeka go proces

Młody 22-letni mężczyzna z powiatu piotrkowskiego niedługo stawi się przed sądem. Mimo spożycia alkoholu, co potwierdziło badanie alkomatem wykazujące ponad 1,5 promila w jego organizmie, nie zrezygnował z kierowania samochodem. Wsiadł za kółko swojego Volkswagena, ignorując dodatkowo obowiązujący go nakaz sądowy zakazujący prowadzenia jakichkolwiek pojazdów mechanicznych.

10 maja 2024 roku, około godziny pierwszej w nocy, dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Łasku otrzymał zgłoszenie o niebezpiecznym incydencie w Widawie na ul. Wieluńskiej. Pod wpływem alkoholu, 22-latek stracił kontrolę nad swoim Volkswagenem, wypadł z drogi i uderzył w budynek gospodarczy. Na miejsce przybyli policjanci z łaskiej komendy oraz Komisariatu Policji w Widawie, którzy ustalili szczegóły zdarzenia.

Prowadzący samochód mężczyzna nie dostosował prędkości do warunków na drodze. W wyniku utraty kontroli nad pojazdem, 22-latek uderzył w budynek gospodarczy. We wnętrzu samochodu podróżowały także dwie 21-letnie kobiety, które po zdarzeniu trafiły do szpitala. Volkswagen „zaparkował” się w garażu budynku, uszkadzając tam zaparkowany Fiat 126p i ciągnik rolniczy.

Wbrew obowiązującemu go zakazowi, młody mężczyzna zdecydował się prowadzić samochód. Za kierowanie pojazdu pod wpływem alkoholu grozi mu do 3 lat więzienia oraz co najmniej trzyletni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. Natomiast za złamanie sądowego zakazu może spędzić w więzieniu nawet do 5 lat.

Alkohol znacznie wpływa na funkcjonowanie ośrodkowego układu nerwowego, często prowadząc do nieodwracalnych zmian w zachowaniu i procesie myślenia. Badania potwierdzają, że ryzyko spowodowania wypadku drogowego wzrasta wielokrotnie ze wzrostem stężenia alkoholu we krwi kierującego. Jazda po spożyciu alkoholu stwarza poważne zagrożenie na drogach. Już niewielka ilość – 0,1 promila, może powodować problemy z koncentracją kierowcy.