Kamienica „Motyl” w Łodzi zostanie odrestaurowana

Kamienica „Motyl” w Łodzi zostanie odrestaurowana

W ostatnim czasie w wielu miastach Polski możemy zaobserwować remonty zabytkowych kamienic. Jest to bardzo pozytywne zjawisko, które wpływa niewątpliwie na walory estetyczne. Jednak estetyka nie jest w tym przypadku jedynym ważnym aspektem. Chociaż bowiem również, jeśli nie przede wszystkim o zachowanie i uratowanie zabytków, które są niezwykle cennym i ważnym elementem dziedzictwa kulturowe. Również w Łodzi możemy zaobserwować tego typu działania, co niezwykle cieszy.

Kamienica nazywana „Motylem” ze względu na znajdujący się na niej niegdyś mural reklamowy będzie wyremontowana. Budynek dawnego PEWEX-u, usytuowany na ulicy Sienkiewicza 21 zawdzięcza  szansę na nowy wygląd Uniwersytetowi Łódzkiemu.  W tym przypadku nie możemy jednak mówić o kapitalnym remoncie.  Kamienica ma zostać wykorzystana jako przestrzeń służąca do przedstawiania nauki. Głównie mowa tutaj o dziełach artystycznych.  Uniwersytet ma czas do końca wakacji na ogłoszenie otwartego konkursu  na architektoniczny projekt odnowy kamienicy znajdującej  na rogu ulic  Sienkiewicza i Moniuszki.

Docelowo budynek ma stać się miejsce, w którym organizowane będą wystawy, warsztaty i różnego rodzaju spotkania artystyczne.  Pomysłodawcy projektu wiążą z tym miejscem spore nadzieje. Ma stać się ono swoistą sceną, na której młodzi artyści będą mieli możliwość prezentacji swoich dokonań.  Nie chodzi wyłącznie o studentów uczelni. Kamienica będzie otwarta dla wszystkich mieszkańców miasta, a także przyjezdnych.  To nowe miejsce na mapie miasta ma być przyjazne wszystkim kochającym sztukę w różnym wydaniu.  Czekamy z niecierpliwością na rezultat.