Chorwacja wprowadza euro

Chorwacja wprowadza euro

To już oficjalnie potwierdzona informacja. Chorwacja od stycznia 2023 dołączy do krajów, w których obowiązującą walutą jest euro. W miniony wtorek Rada Unii Europejskiej przyjęła ostatnie trzy niezbędne akty prawne, co potwierdziło finalizację całego procesu.  Ogłoszono także oficjalny kurs wymiany. Ustalono go na 7,53450 kuny za 1 euro.

Chorwacja  w minionym tygodniu, została oceniona przez Parlament Europejski pozytywnie jako kandydat na członka strefy euro.  Uznano, że pandemia COVOD-19, wojna na Ukrainie czy wysoka inflacja na stoją na przeszkodzie, aby bałkański kraj wprowadził do obiegu nową walutę.

Należy przypomnieć, że już na nasym początku władze Unii Eurpejskiej wyraziły swoją aprobatę, gdy tylko Chorwacja zadeklarowała chęć przystąpienia do strefy euro.  Jest to stosunkowo młody kraj członkowski,  ktory zasilił szeregi związku niespełna 10 lat temu.  Tym bardziej zasługuje na uznanie fakt, iż władzom kraju udało się spełnić wszystkie niezbędne warunki, pozwalające na wprowadzenie unijnej waluty .

Według słów Ursuli von der Leyen, przejście z kun na euro znacząco wzmocni obie gospodarki, Zarówno Chorwacja jak i UE odniesie w wyniku tej zmiany widoczną w najbliższym czasie korzyść.

Już od 5 września wszystkie punkty handlowe i usługowe na terenie Chorwacji będą zobowiązane do podawania cen w obu walutach.  Wymagane będzie również akceptowanie płatności zarówno w kunach jak u euro. Kilkumiesięczny okres przejściowy ma pomóc w dostosowaniu się do nowej sytuacji zarówno konsumentom jak i usługodawcom.

Więcej na temat sytuacji politycznej w Chorwacji pisze strona https://foliarz.pl/