Kosmiczna opera w Łodzi

Kosmiczna opera w Łodzi

Już niedługo premiera opery „Księżycowy świat”. Przedstawienie przygotowują studenci Akademii Muzycznej w Łodzi.  Spektakl będzie można obejrzeć w dniach 6-9 kwietnia.

Operę Józefa Haydna  w reżyserii Evy Buchmann nazywaną kosmiczną, realizują soliści z Polski i Norwegii w ramach projektu „Nowe głosy, ponownie odkryte opery. Powołanie Polsko-Norweskiej Akademii Operowej”.

 

„Księżycowy świat”  w międzynarodowym wykonaniu

Nad operą pracowali wybitni artyści z kilka krajów Europy. Kierownikiem muzycznym przedstawienia został Jan Willem De Vriend.  Dyrygent pochodzący z Niderlandów specjalizuje się w muzyce najstarszego z wiedeńskich klasyków. Spektakl wyreżyserowała holenderska reżyserka operowa Eva Buchmann. Artstka szwajcarskiego pochodzenia realizowała wcześniej w Łodzi takie projekty jak Lo speziale” Haydna i „Semele” Händla. O scenografię zadbała natomiast Zuzanna Markiewicz, która na stałe współpracuje z Teatrem Wielkim w Łodzi.

 

Tytuł opery w oryginale brzmi „Il mondo della luna”.  Spektakl muzyczny jest nawiązaniem do tradycyjnej farsy wywodzącej się z Włoch.  Akcja spektaklu na podstawie libretta Carla Goldoniego rozgrywa się w kosmicznych warunkach, bo na Księżycu. Nierealistyczny nastrój ma podkreślić wykorzystanie sztuki iluzjonistycznej.  Twórcy chcą bowiem  zabrać publiczność do świata baśni i magii.

Przy tworzeniu scenografii posłużono się również kolorowymi zdjęciami przedstawiającymi Pałac Karola Poznańskiego. Nie bez powodu wybrano ten właśnie budynek. Jest on siedzibą Akademii Muzycznej, ale to nie wszystko.  Włoski styl, w jakim została wykonana elewacja nawiązująca do architektury renesansu idealnie odwzorowuje  architekturę XVIII-wiecznej Wenecji, czyli miejsca, w którym twórca umieścił pierwotnie akcję opery.