Rozwój rynku nieruchomości: Spadek ofert zakupu mieszkań w blokach z wielkiej płyty

Rozwój rynku nieruchomości: Spadek ofert zakupu mieszkań w blokach z wielkiej płyty

Na rynku nieruchomości zauważono istotny spadek dostępnych ofert zakupu mieszkań w blokach z wielkiej płyty. W tym samym czasie, ceny za te typy lokali wzrosły aż o 50% w ciągu jednego roku. Z czego wynika to rosnące zainteresowanie? Specjaliści wskazują na wpływ rządowego programu „Bezpieczny kredyt 2 proc.” na tę sytuację.

Informacje na temat tej sytuacji przekazał serwis internetowy „Rzeczpospolitej”, podkreślając, że beneficjentami programu „Bezpieczny kredyt 2 proc.” stali się nie tylko deweloperzy. Pomimo faktu, że program ten został już zakończony, jego uczestnicy zdążyli przeanalizować i skorzystać z ofert sprzedaży tańszych mieszkań dostępnych na rynku wtórnym. Według ekspertów, właśnie to może tłumaczyć rosnącą popularność mieszkań w blokach z wielkiej płyty.

Znaczna fala popytu, która przetoczyła się przez rynek mieszkaniowy w ubiegłym roku, objęła wszystkie jego segmenty. Najbardziej dotkliwie odczuły to mieszkania o relatywnie niższych cenach, które są zazwyczaj mniejsze lub o gorszym standardzie. Do tej grupy właśnie zaliczają się lokale w blokach z wielkiej płyty, które były budowane podczas epoki PRL-u – wyjaśnia Marcin Drogomirecki, ekspert rynku nieruchomości, w rozmowie z „Rzeczpospolitą”.