Wprowadzenie bezpłatnych autobusów dla mieszkańców mniejszych miejscowości w Łódzkiem, koordynowane przez ŁKA

Wprowadzenie bezpłatnych autobusów dla mieszkańców mniejszych miejscowości w Łódzkiem, koordynowane przez ŁKA

Podczas niedzielnego dnia miało miejsce otwarcie nowej linii Kolejowej Komunikacji Autobusowej (ŁKA) pomiędzy miejscowościami Zelów i Łask, leżącymi w granicach województwa łódzkiego. Jest to niewątpliwie pierwsze z serii planowanych regularnych połączeń autobusowych, które mają na celu ułatwić mieszkańcom małych miast w okolicy Łodzi dotarcie do najbliższych stacji kolejowych. Atrakcyjność tych połączeń zwiększa fakt, że do końca bieżącego roku, przejazdy te będą oferowane bez jakichkolwiek opłat.

Nowa inicjatywa autobusowa, prowadzona pod sztandarem Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej (ŁKA), została możliwa dzięki zaangażowaniu samorządu województwa łódzkiego, który zakupił 20 nowoczesnych, hybrydowych autobusów niskopodłogowych. Te pojazdy stały się teraz cennym dodatkiem do istniejącej floty przewoźnika.

Pierwszy krok w kierunku uruchomienia tzw. połączeń ostatniej mili, które mają za zadanie przewozić pasażerów bezpośrednio z dworców kolejowych do ich miejsc zamieszkania, to – jak podkreślił marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber – ważny element walki z problemem wykluczenia komunikacyjnego na terenie Łodzi i okolic.