Ławeczka z historią w tle

Ławeczka z historią w tle

Łask otrzymał prawa miejskie w 1422 roku( pierwsze wzmianki o wsi łask pojawiły się już w 1356 roku). Zostały one przekazane przez króla  Władysława Jagiełłę Janowi z Łasku i Krowicy, najbardziej cenionemu  reprezentantowi  rodziny Łaskich, nazywanemu mecenasem sztuki. Był on kanclerzem wielkim koronnym, arcybiskupem gnieźnieńskim oraz prymasem Polski

Z okazji 600 rocznicy nadania praw miejskich miastu, został ogłoszony konkurs na projekt rzeźby  pod tytułem” Ławeczka z Janem Łaskim”.
Rzeźba ma być usytuowana obok kolegiaty Niepokalanego Poczęcia NMP i Św. Michała Archanioła na placu gen. Jarosława Dąbrowskiego. Zostanie odsłonięta podczas obchodów jubileuszu nadania Łaskowi praw miejskich
Burmistrz Łasku – Gabriel Szkudlarek uważa, że ławeczka stanie się charakterystycznym miejscem miasta, w którym będą się spotykać mieszkańcy, bo to im jest dedykowany ten projekt. . Ma być to również atrakcja przyciągająca turystów. Marzeniem burmistrza jest, aby zarówno nowożeńcy wychodzący z kolegiaty, tak i dzieci robili sobie pamiątkowe zdjęcia na tle rzeźby.
Zgodnie ze wstępnym projektem, na ławeczce lub obok niej, powinna znaleźć się postać Jana Łaski. Oczywiście, naturalnych rozmiarów. Wykonana z brązu. Koszt realizacji przedsięwzięcia nie może przekroczyć 199 tys. zł brutto.
Termin zgłoszenia chęci udziału w konkursie na najlepszy projekt upływa 21 grudnia 2021 roku. Mogą w nim wziąć udział chętni z całego kraju. Jednak droga do zwycięstwa nie będzie prosta. Rywalizacja bowiem będzie się składać z dwóch etapu. Na pierwszym etapie konkursu, uczestnicy mają przedstawić opracowanie studialne. Do drugiego etapu ma zakwalifikować nie więcej niż 5 prac. Ich autorzy będą mieć czas do 28 lutego 2022 na wykonanie projektu. spośród nic zostanie wyłoniony zwycięzca, który będzie mógł wprowadzić projekt w życie.