Dlaczego niektórzy nie lubią Świąt

Święta…. czas magii, ciepła rodzinnego, miłości i pokoju. To tylko założenia, które niestety bardzo często nie mają nic wspólnego z realną rzeczywistością.  Tak naprawdę, to wizja świata wykreowana przed media i reklamy. Duża choinka, uśmiechnięta rodzina przy stole zastawionym najróżniejszymi smakołykami i prezenty warte fortunę. Taki obraz widzimy włączając telewizję. Jeśli nasze Święta odbiegają od tego wizerunku czujemy się gorsi. Zaczynamy się zastanawiać, czy z nami i naszymi bliskimi jest coś nie tak. Niesłusznie. Ponieważ to tylko iluzja. Rzeczywistość wygląda zupełnie inaczej.

Samotność

Samotność to uczucie, które daje się we znaki szczególnie w okresie Bożego Narodzenia. Mowa tutaj o osobach, które nie maja z kim świętować i połamać się opłatkiem. jednak nie tylko. Można czuć się samotnie również w gronie najbliższych. Zgodnie ze statystykami, jest to czas, w którym liczba samobójstw gwałtownie wzrasta. Zarówno wśród osób starszych, w średnim   wieku jaki i nastolatków. Czym jest to spowodowane? Zapewne ma na to wpływ wiele czynników. Bez wątpienia jednym z nich jest presja bycia szczęśliwym i radosnym w czasie Świąt. Taki obraz kreują media. Jeśli ktoś się z nim nie utożsamia czuje się gorszy, wykluczony. Do tego dochodzą jeszcze problemy, z którymi dana osoba sobie nie radzi. W zestawieniu z wyidealizowanym światem często urastają do wielkości olbrzyma nie do pokonania.

Konflikty

Święta powinny być czasem pokoju i pojednania jednak są często okresem wzmożonych interwencji policji. Bo ktoś nie wytrzymał presji i wdał się w bójkę. Ktoś za dużo wypił, posprzeczał się ze szwagrem i doszło do rękoczynów. Zdarza się, że niektórzy nie wiedzą co mają zrobić  z wolnym czasem i z nudów prowokują awantury. Często spotkania z rodziną, z którą widzimy się raz do roku, zamiast uśmiechu i radość wywołują napięcia i konflikty.