Ostatni moment na złożenie korekt do dokumentów rozliczeniowych za lata 1999 – 2021 – upływa 1 stycznia 2024 r.

Ostatni moment na złożenie korekt do dokumentów rozliczeniowych za lata 1999 – 2021 – upływa 1 stycznia 2024 r.

Ze względu na zbliżający się termin 1 stycznia 2024 r., zaleca się jak najszybsze sprawdzenie i ewentualne poprawki w dokumentach rozliczeniowych złożonych do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) w okresie od stycznia 1999 r. do grudnia 2021 r. Korygowane deklaracje i raporty można przesłać do ZUS-u jedynie do wyżej wspomnianego terminu. Tymczasem, możliwość usuwania nieprawidłowości w dokumentach rozliczeniowych (takich jak ZUS DRA, ZUS RCA, ZUS RSA) za okresy począwszy od stycznia 2022 r. jest dostępna przez pięć lat od daty płatności składek za dany miesiąc kalendarzowy.

W przypadku upływu określonych terminów, ZUS może sporządzać korekty lub pierwszorazowe dokumenty rozliczeniowe tylko w oparciu o prawomocną decyzję lub wyrok sądu. Jeżeli jednak minęło już pięć lat od dnia, kiedy upłynął termin opłacenia składek zawartych w danej deklaracji i raporcie, informacje zawarte w dokumentach rozliczeniowych będą rejestrowane wyłącznie na kontach ubezpieczonych bez wpływu na stan rozliczeń z płatnikiem składek. Z tego powodu zalecamy płatnikom składek, aby dokładnie przeanalizowali dokumenty rozliczeniowe za lata 1999 – 2021, gdyż zostało już niewiele czasu na ewentualne poprawki.

Każdy płatnik składek mający wątpliwości lub potrzebujący pomocy przy weryfikacji rozliczeń oraz wyjaśnieniu zasad korygowania dokumentów rozliczeniowych, ma możliwość umówienia elektronicznej wizyty, skontaktowania się telefonicznie pod numerem 22 560 16 00 lub odwiedzenia dowolnego oddziału ZUS-u – zapewnia Monika Kiełczyńska, Regionalna rzeczniczka prasowa ZUS województwa łódzkiego. Jeśli przedsiębiorca składa dokumenty za pośrednictwem programu Płatnik lub e-Płatnik, może również wystąpić o udostępnienie plików KEDU z danymi za okresy wcześniejsze niż te, które posiada w swojej bazie danych – dodaje rzeczniczka.