Co trzeba zobaczyć w Łodzi

Co trzeba zobaczyć w Łodzi

Łódź zajmuje trzecie miejsce na liście największych miast w Polsce. Wzięto tutaj pod uwagę zarówno ilość mieszkańców jak i powierzchnię. Stolica województwa łódzkiego była centralnym ośrodkiem przemysłowym kraju i bardzo prężnie się rozwijała. Jednak kiedy przemysł upadł, miasto pozostało w cieniu stolicy rozwijającej się w zaskakująco szybkim tempie. Nie znaczy to jednak, że Łódź nie jest godna odwiedzenia. Wręcz przeciwnie. Jest miastem o ciekawym poindustrialnym stylu, którego na próżno szukać w innym miejsca naszego kraju. Oprócz tego jest ośrodkiem akademickim oraz kulturalnym. Oprócz ciekawej zabudowy i zabytków architektury, w Łodzi znajdziecie miejsca idealne na relaks, w których można się zresetować i miło spędzić czas. Poniżej znajdziecie listę miejsc, które warto odwiedzić, jeśli wybieracie się na weekend do Łodzi i chcecie miło spędzić czas.

Co warto zobaczyć w Łodzi latem

Łódzki Ogród Botaniczny

Jeśli wybieracie się do Łodzi w lecie, w upalny dzień warto skierować swoje kroki do ogrodu botanicznego, w którym można odpocząć i się zrelaksować. To9 obszar o powierzchni 60 hektarów o charakterze parkowo-leśnym. Znajdziecie w tam ponad 18 zbiorników wodnych i aż kilka tysięcy różnorodnych gatunków roślin. Jeśli więc będziecie chcieli odpocząć od chaosu wielkiego miasta koniecznie tu zajrzyjcie. Poznawanie miasta nie polega tylko na odwiedzaniu zabytków. Warto wybrać się w miejsca, w których spotkacie jego mieszkańców i wsłuchać się w ich opowieść, zobaczyć jak spędzają czas i co ich zajmuje. Tego wszystkiego nie zobaczycie w muzeach, w których zwykle można spotkać tylko turystów

Park Źródliska

Będąc w Łodzi warto udać się do Parku Źródliska, będącego9 najstarszym tego typu obiektem w mieście. W XIX wieku park był częścią większego obszaru zielonego nazywanego ogrodem angielskim lub ogrodem spacerowym.  To idealne miejsce na spędzenie wolnego czasu w ciepły i słoneczny dzień miłośnicy cienia mogą znaleźć schronienie w cieniu drzew, odpocząć nad jednym z kilku stawów, poczytać książkę w altance lub rozegrać partyjkę szachów lub warcabów na specjalnie przygotowanych do tego stołach. Podobnie jak ogród botaniczny, park jest świetnym miejsce, aby zapoznać się z mieszkańcami Łodzi i zobaczyć jak spędzają czas wolny.

Co warto zobaczyć w Łodzi z dziećmi

Aquapark Fala

Największy aquapark w Polsce, to idealne miejsce dla dużych i małych miłośników wodnych atrakcji. Oddany do użytku w 2008 roku kompleks basenów jest chętnie odwiedzany zarówno przez turystów jak i mieszkańców miasta. Poza basenami znajdziecie tam liczne zjeżdżalnie, sauny i inne atrakcje. Jeśli lubicie spędzać czas aktywnie i jesteście fanami tego typu rozrywki to będąc w Łodzi, koniecznie wybierzcie się do Aquaparku fala.

Bajkowy Szlak Turystyczny

Bajkowy Szlak Turystyczny to nie lada gratka dla miłośników bajek. Kojarzycie Misia Uszatka z oklapniętym uszkiem? Albo Kota Filemona, który gdy nie psocił wygrzewał się na piecu kaflowym? Właśnie te bajki powstały w łódzkim studiu filmów rysunkowych Semafor.  Aby upamiętnić postacie z bajek i sprawić radość dzieciom, choć i niektórym dorosłym, w Łodzi postawiono bajkowe pomniki. Nie zdziwcie się zatem, jeśli spacerując po Łodzi napotkacie na postacie z bajek.

Podobna inicjatywa pojawiła się w Bielsku-Białej. Na ulicach miasta pojawia się coraz więcej pomników przedstawiających postacie z bajek, powstałych w Bielskim Studiu Filmów Rysunkowych. Możecie tam zobaczyć miedzy innym pomnik Reksia, czy Baltazara Gąbki.

 Miejski Ogród Zoologiczny

Ogród zoologiczny to miejsce, które koniecznie musicie odwiedzić  będąc w Łodzi z dziećmi. Choć i dla samych dorosłych będzie ono na pewno sporą atrakcją. Łódzkie zoo jest zaliczane do największych w Polsce. Znajdziecie w nim małpiarnię, motylarnię, pawilon małych ssaków, palmiarnie oraz wiwarium. Dodatkową atrakcją jest również pawilon o nazwie Świat ptaków. Warto również podkreślić, że w łódzkim zoo mamy możliwość zobaczyć zagrożone wyginięciem lwy azjatyckie.  Ogród zoologiczny to miejsce idealne na spacer z dziećmi. Na pewno nie będą się tam nudzić. Jednak również dorośli docenią unikatowość tego miejsca. jeśli macie dość chodzenia po muzeach i chcecie zobaczyć coś innego, będąc w Łodzi koniecznie wybierzcie się do miejskiego ogrodu zoologicznego.

Łódzkie discovery center

Będąc w Łodzi z dziećmi warto odwiedzić Łódzki discovery center. Celem tego miejsca jest popularyzacja nauki i pokazanie, że wcale nie musi być ona nudna. Możecie tam zobaczyć stałą interaktywną wystawę. Jednak to nie wszystko. Centrum organizuje również bardzo interesujące pokazy chemiczno-fizyczne. Ponad to, mieści się w nim arena gier laserowych. Jeśli lubicie laserowego painballa to miejsce, które musicie odwiedzić. Jeśli jeszcze nie próbowaliście, a szukacie miejsca, do którego można zabrać dzieci i przy okazji samemu również się nie nudzić, będąc w Łodzi koniecznie zajrzyjcie do discovery center.

Co jeszcze warto zobaczyć w Łodzi

Pałac Izraela Poznańskiego

Pałac Izraela Poznańskiego nazywany jest często łódzkim Luwrem. Budynek w stylu barokowo-klasycystycznym robi wrażenie zarówno swoją piękną elewacją jak i bogatym wnętrzem.  Obecnie jest jedną z siedzib Muzeum Łodzi. Jeśli jesteście miłośnikami sztuki i lubicie podziwiać eleganckie zabytkowe wnętrza, Pałac Izraela Poznańskiego koniecznie musicie wpisać na listę miejsc do odwiedzenia w Łodzi. Secesyjne wnętrza, zabytkowe meble i sprzęty oraz malowidła ścienne, to tylko niektóre z atrakcji jaki czekają was po przekroczeniu progu pałacu, który kiedyś zamieszkiwała bogata rodzina fabrykantów.  Budynek jest okazałą pamiątką rewolucji przemysłowej, która miała miejsce w XIX wiecznej Łodzi

Muzeum miasta Łodzi

Jeśli interesujecie się historią i lubicie wiedzieć cos więcej na temat odwiedzanych przez was miast, będąc w Łodzi, koniecznie wybierzcie sie do muzeum miejskiego. Znajdziecie tam szczegółowe informacje na temat rozwoju włókiennictwa nierozerwalnie związanego z Łodzią. Oprócz tego, możecie się dowiedzieć jak wyglądało życie w wielokulturowym mieście. Dodatkowo poznacie życiorysy najsłynniejszych mieszkańców miasta takich jak Julian Tuwim czy Jan Karski.

 

Jeden komentarz o “Co trzeba zobaczyć w Łodzi

Dodaj komentarz